Венецијански Залив

Координати: 45°19′N 13°00′E / 45.317° СГШ; 13.000° ИГД / 45.317; 13.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Венецијански Залив
Венецијанскиот Залив (со сино) во најсеверниот дел на Јадранското Море
ПодрачјеЕвропа
Координати45°19′N 13°00′E / 45.317° СГШ; 13.000° ИГД / 45.317; 13.000
Сливни земјиИталија, Словенија, Хрватска
Прос. длабочина34 м
Населени местаВенеција, Трст, Пула, Адрија

Венецијански Залив (италијански: Golfo di Venezia, словенечки: Beneški zaliv, хрватски: Venecijanski zaljev) — залив во северниот дел на Јадранското Море помеѓу делтата на По (Пад) во северна Италија и полуостровот Истра во Хрватска. Неговата територија е управно поделена меѓу Италија, Словенија и Хрватска.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Заливот е широк 90 км[2] Просечната длабочина на заливот изнесува 34 метри, и во него се влеваат реките Таљаменто (Тилмент), Пијава, Адиџе, Соча, Драгоња и Брента. Поважни градови на бреговите на Венецијанскиот Залив се Венеција, Трст, Копер, Кјоџа и Пула. Заливот го опфаќа и островот Албарела, кој е популарно туристичко место.

Историја[уреди | уреди извор]

Во стариот век, заливот бил јужен крај на Килибарниот пат. Името го добил за време на Венецијанската Република, која во врвот на својата моќ го опфаќала речиси сиот северен Јадран.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Венецијански Залив (Венецијански Залив — GeoNames)
  2. „Gulf of Venice“. Encyclopædia Britannica Online. Посетено на 18 January 2018. Text " gulf, Europe " ignored (help); Text " Britannica.com" ignored (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]