Кјоџа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Chioggia
Cióxa  (јазик?)
општина
Città di Chioggia
Aerial view of Chioggia
Aerial view of Chioggia
Грб на Chioggia
Chioggia within the Metropolitan City of Venice
Chioggia within the Metropolitan City of Venice
ЗемјаИталија
Површина
 • Вкупна185 км2 (71 ми2)
Надм. вис.&100000000000000020000002 м
Население (31 July 2015)
 • Вкупно49.744
 • Густина270/км2 (700/ми2)
ДемонимChioggiotti or Clodiensi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.30015
Повик. бр.041
Мреж. местоМатична страница
Градско собрание ( <i id="mwEQ">Општина Палацо</i> )
Катедрала
Портата Санта Марија или Гарибалди
Канал Вена
Сцена на каналот во Кјоџа од крајот на 19 век, од Густав Бауернфајнд

Кјоџа (италијански: Chioggia; венецијански: Cióxa, Џоза ; латински: Clodia) — еден од крајбрежните градови во Италија. Исто така тој е и комуна на Митрополитот Венеција во регионот Венето во северна Италија .

Географија[уреди | уреди извор]

Овој град се наоѓа на мал остров на јужниот влез на венецијанската лагуна на околу 25 kiloметарs (82,021 ст) јужно од Венеција ( 50 kiloметарs (164,042 ст) по пат); насипи го поврзуваат со копното и со неговата област, денес една четвртина од Сотомарина . Населението на оваа општина е околу 50.000, при што градот сочинува околу половина од тоа, а Сотомарина за поголемиот дел од остатокот.

Кјоџа лоцирана јужно од покраината, блиску до провинциите Падова и Ровиго, таа се граничи со Кампања Лупија, Каварѕере, Кодевиго, Кона, Корецола, Лорео, Росолина и Венеција .

Историја[уреди | уреди извор]

Кјоџа и Сотомарина не беа истакнати во антиката, иако за прв пат се споменуваат во Плиниј [1] како фоса Клодија . Локалната легенда го припишува ова име на неговото основање од Клодиј, но потеклото на ова верување не е познато.

Името на овој град е често менувано, како Клодија, Клуза, Клуџа, Чиоза, Чиоцо,[2] Чиоџо,[2] и Кјоџа.[3] Најстарите документи кои го именуваат градот Кјоџа датираат дури од 6 век од нашата ера, кога таа била дел од Византиската империја . Кјоџа била уништена од италијанскиот крал Пипин во 9 век, но повторно била изградена околу нова индустрија заснована на тави за сол . Во средниот век, Кјоџа била позната како Клугија мајор, додека Клуџа мала била шипка со песок околу 600 m понатаму во Јадранот. Слободна комуна и епископско седиште од 1110 година, таа подоцна имала важна улога во таканаречената војна на Киоџа помеѓу Џенова и Венеција, која била освоена од Џенова во 1378 година и конечно од Венеција во јуни 1380 година. Иако градот останал главно автономен, потоа секогаш бил подреден на Венеција. На 14 март 1381 година, Кјоџа склучил сојуз со Задар и Трогир против Венеција, и конечно Кјоџа станала подобро заштитена од Венеција во 1412 година, бидејќи Шибеник во 1412 година станал седиште на главната царинарница и седиште на канцеларијата за потрошувачи на сол со монопол. за трговијата со сол во Кјоџа и на целото Јадранско Море .

Култура[уреди | уреди извор]

До 19 век, жените кои што живееле во Кјоџа носеле облека заснована на престилка која можела да се подигне за да служи како превез . Кјоџа исто така е позната по производство на чипка ; како Пелестрина, но за разлика од Бурано, оваа чипка е направена со помош на бобини .

Кјоџа му служела на Карло Голдони како поставка за на неговата драма Le baruffe chiozzotte, еден од класиците на италијанската литература: баруфа била гласна тепачка, а chiozzotto (денес почесто chioggiotto на италијански, или cioxoto на венецијански ) претставува демонот за Кјоџа. Голдони сериозно го сфатил својот амбиент: претставата изобилува со чипки, рибари и други локални бои.

Главни знаменитости[уреди | уреди извор]

Кјоџа често е наречена „ Мала Венеција “, таа е со неколку канали, меѓу кои главен е Canale Vena и карактеристичните тесни улички познати како calli . Кјоџа исто така има неколку средновековни цркви, многу преработени во периодот на нејзиниот најголем просперитет во 16-тиот и 17-тиот век.

Црквата која што е посветена на Света Богородица Успение, основана во единаесеттиот век, станала катедрала во 1110 година, а потоа била обновена како катедрала Кјоџа од 1623 година од Балдасар Лонгена .

Црквата посветена за Свети Андреј (18 век) има камбанарија од 11-12 век, најстариот часовник со кули во светот. Внатрешноста има Распетие од Палма Постарата .

Економија[уреди | уреди извор]

Риболовот во Италија историски е егзистенција на пристаништето и останува значаен економски сектор. Други важни современи индустрии вклучуваат текстил, тули и челик; и Сотомарина, со 60 хотели и 17 камповите, речиси целосно е предаден на туризмот покрај морето.

Демографија[уреди | уреди извор]

Традиции и фолклор[уреди | уреди извор]

Во текот на третата недела на крајот на јули секоја година, се одржува фестивалот на Палио дела Марцилијана.

Особеноста на презимињата[уреди | уреди извор]

Кјоџа претставува речиси единствен демографски случај во Италија: најчестото презиме меѓу жителите на Кјоџа е Zennaro, додека најчестите презимиња на Сотомарина се Boscolo и Tiozzo.

Поради големиот број луѓе со исто презиме, општината го официјализирала она што е познато како detto (популарни прекари кои се користат за разликување на различните гранки на истото семејство). Овие „трети имиња“ биле вметнати во секој официјален документ, вклучително и возачка дозвола и лична карта.

Забележителни луѓе[уреди | уреди извор]

 • Јакопо Де Донди (1290–1359), доктор, астроном и изработувач на часовници
 • Џовани Де Донди (околу 1330 – 1388), италијански лекар, астроном и машински инженер
 • Николо де Конти (околу 1395–1469), италијански трговец, истражувач и писател.[4]
 • Џон Кабот (1450 – околу 1500), италијански морепловец и истражувач.[5]
 • Џозефо Зарлино (1517–1590), италијански музички теоретичар.[6]
 • Розалба Кариера (1673–1757), венецијанска сликарка од рококо.
 • Стефано Андреа Рение (1759–1830), италијански натуралист, зоолог и научник
 • Џузепе Оливи (1769–1795), италијански игумен и натуралист.
 • Лујџи Такео (1849–1940) италијански пијанист и композитор
 • Аристид Кавалари (1849–1914), кардинал на Римокатоличката црква и патријарх на Венеција .
 • Џузепе Веронезе (1854–1917), италијански математичар.
 • Еугенио Бонивенто (1880–1956), италијански сликар.
 • Лина Мерлин (1887–1979), италијанска политичарка, го промовираше „ Законот Мерлин “
 • Бруно Мадерна (1920–1973), италијански диригент и композитор.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Збратимени градови — збратимени градови[уреди | уреди извор]

Кјоџа е збратимена со:

Trivia[уреди | уреди извор]

Кјоџа го дава своето име на различни цвекло, радикио (италијанска цикорија) и тиква (Marina di Chioggia).

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • AC Chioggia Sottomarina

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. NH III.xvi.121
 2. 2,0 2,1 Smellie, William, уред. (1771), „Chiozzo“, Encyclopaedia Britannica, II (1. изд.), Edinburgh: Colin Macfarquhar
 3. History of Chioggia
 4.  Beazley, Charles Raymond (1911). „Conti, Nicolo de'“ . Encyclopædia Britannica. 7 (11. изд.). стр. 28–29.
 5.  „Cabot, John“ . Encyclopædia Britannica. 4 (11. изд.). 1911. стр. 921–923.
 6.  „Zarlino, Gioseffo“ . Encyclopædia Britannica. 28 (11. изд.). 1911. стр. 960–961.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]