Балдасаре Лонгена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Најпознатото дело на Лонгена, базиликата Санта Марија дела Салуте

Балдасаре Лонгена (итал. Baldassare Longhena; 159818 февруари 1682) — венецијански архитект од XVII век, еден од најголемите барокни дејци во своето време.

Животопис[уреди | уреди извор]

Лонгена е роден во Венеција, учел кај архитектот Винченцо Скамоци. По смртта на својот учител ги довршил неговите згради за Новите прокурации на плоштадот Свети Марко - величенствен комплекс од домови и канцеларии на венецијанските функционери кои му го даваат денешниот изглед на плоштадот.

Неговото најпознато дело е отмено украсената базилика Санта Марија дела Салуте, започната во 1631 г. како благодарност кон Дева Марија за спасот на Венеција од чума. Оваа двокуполна црква на полуостровот помеѓу Големиот канал и т.н. „Сплавови“ е една од најпознатите знаменитости на градот. Главниот влез на црквата, обликуван по пример на римските триумфални арки, подоцна станал предмет на имитација во неколку последователни катедрали во Венеција и пошироко.

Лонгена проектирал многу други цркви во Венеција, меѓу кои се т.н. Оспедалетска црква и црквата Санта Марија дељи Скалци, изградени помеѓу 1656 и 1680 г., иако фасадата на второспоменатата црква е дело на Џузепе Сарди.

Едно од неговите најголеми дела е катедралата во Кјоџа, изведена помеѓу 1624 и 1647 г. Со завршувањето на катедралата, Лонгена проектирал две елегантни палати на Големиот канал во Венеција - Ка' Рецонико и Ка' Пезаро, обете завршени по неговата смрт.

Починал во Венеција во 1682 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Frank, Martina, Baldassare Longhena, (Studi di arte veneta. 8), Венеција 2004
  • Andrew Hopkins, Baldassare Longhena, Милано, 2006

Галерија на дела[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Frank, Martina, Baldassare Longhena, (Studi di arte veneta. 8), Venice 2004
  • Andrew Hopkins, Baldassare Longhena, Milan, 2006