Општини во Италија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на општините во Италија, 2017 г.

Општините во Италија (италијански: comuni) се основната административна единица во земјата. Ова е список на општините, наведени по региони и покраини[1]

Средна Италија[уреди | уреди извор]

Абруцо[уреди | уреди извор]

Лацио[уреди | уреди извор]

Марке[уреди | уреди извор]

Тоскана[уреди | уреди извор]

Умбрија[уреди | уреди извор]

Островска Италија[уреди | уреди извор]

Сардинија[уреди | уреди извор]

Сицилија[уреди | уреди извор]

Североисточна Италија[уреди | уреди извор]

Венето[уреди | уреди извор]

Емилија-Ромања[уреди | уреди извор]

Трентино-Јужен Тирол[уреди | уреди извор]

Фурланија-Јулиска Краина[уреди | уреди извор]

Северозападна Италија[уреди | уреди извор]

Аостинска Долина[уреди | уреди извор]

Лигурија[уреди | уреди извор]

Ломбардија[уреди | уреди извор]

Пиемонт[уреди | уреди извор]

Јужна Италија[уреди | уреди извор]

Апулија[уреди | уреди извор]

Базиликата[уреди | уреди извор]

Калабрија[уреди | уреди извор]

Кампанија[уреди | уреди извор]

Молизе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Подбробна карта на општините во Италија со нивниот БДП во 2014 г.“. Архивирано од изворникот на 2015-04-05. Посетено на 2018-01-20.