Сардинија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Sardinia topo.png

Сардинија (италијански: Sardegna, сардински: Sardigna) е остров и автономен регион со свој статут во рамките на Италија. Во однос на површината (24.090 км²), Сардинија е втор остров по големина како во Италија така и во Тиренското Море.

Најважни градови на Сардинија се Калјари (главен) и Сасари.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]