Абруцо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Абруцо
Abruzzo

'
Регион во Италија
Знаме на Абруцо Abruzzo
Знаме
Грб на Абруцо Abruzzo
Грб
Abruzzo in Italy.svg
Земја Италија
Админ. центар Л'Аквила
Површина
 • Вкупна 10.763 km2 (4,156 sq mi)
Население (2012-10-30)
 • Вкупно 1.307.919
 • Густина 120/km2 (310/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
БДШ/ном. € 28.7[1] милијарди (2008)
БДП/жит € 21,400[2] (2008)
NUTS ITF
Мреж. место www.regione.abruzzo.it

Абруцорегион во Средна Италија, кој излегува на Јадранско Море. Ја има титулата најзелен регион во Европа, бидејќи третина од неговата територија е покриена со национални паркови. Зафаќа површина од 10,763 километри квадратни и тука живеат 1,3 милиони жители. Главен град и административен центар е Л'Аквила.

Галерија на градовите во регионот[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]