Лацио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Податотека:Lazio-Bandiera.png
Грбот на Лацио

Лацио (латински: Latium) — регион во средишна Италија. Се граничи со Тоскана, Умбрија, Абруцо, Марке, Молизе, Кампанија и Тиренското Море. Лацио е познат по неговата историја, уметност, архитектура, религија и култура.