Пиемонт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пиемонт
Piemonte
Piemont

Пиемонте
Регион во Италија
Знаме на Пиемонт Piemonte Piemont
ЗемјаИталија
Админ. центарТорино
Управа
 • ПретседателСерџо Кјампарино
Површина
 • Вкупна25.402 км2 (9,808 ми2)
Население (30-10-2012)
 • Вкупно4.646.251
 • Густина180/км2 (470/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
БДШ/ном.€ 127.0[1] милијарди (2008)
БДП/жит€ 28,500[2] (2008)
Мреж. местоwww.regione.piemonte.it
Поглед кон Маџоре, планината Роза и Вербанија

Пиемонт (италијански: Piemonte) — една од 20 регии на Италија. Се наоѓа во северозападниот дел на земјата. Главен град е Торино, а познати градови се и Новара, Алесандрија и Асти.

Пиемонт се сматра за една од најразвиените и најкултурните покраини во Италија.

Потекло на името[уреди | уреди извор]

Италијанското име Пиемонте (Piemonte) во буквален превод значи во „подножје на планина“, што во потполност одговара на оваа покраина, која е во средишниот дел рамнина, но од север, запад и југ е окружена со високите Алпи.

Положба[уреди | уреди извор]

Пиенмонт е северозападна покраина на Италија сè до државната граница со Франција на запад и со Швајцарија на север. Од останатите страни се наоѓаат други италијански покраини:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Regionales Bruttoinlandsprodukt (Mio. EUR), nach NUTS-2-Regionen“. Eurostat. Посетено на 5 March 2011.
  2. Regional GDP per inhabitant in 2008 GDP per inhabitant ranged from 28% of the EU27 average in Severozapaden in Bulgaria to 343% in Inner London. EUROPA Press Release, 24 February 2011