Средна Италија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Средна Италија

Средна (или Централна) Италија (итал. Italia centrale) е географска област во Италија која се состои од 4 од 20-те региони во земјата:

Поврзано[уреди | уреди извор]