Прејди на содржината

Ористано (покраина)

Координати: 39°54′N 8°35′E / 39.900° СГШ; 8.583° ИГД / 39.900; 8.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ористано
Provincia di Oristano
Provìntzia de Aristanis
Покраина
Грб на Ористано
Покраината Ористано во рамките на Италија
Покраината Ористано во рамките на Италија
Земја Италија
РегионСардинија
Админ. цент.Ористано
Општини88
Управа
 • ПретседателМасимилијано де Сенен
Површина
 • Вкупна3.040 км2 (1,170 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно167.971
 • Густина55/км2 (140/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.09020, 09070-09086, 09088-09099, 09170
Повик. бр.0758, 0783, 0785, 0885
Рег. таб.OR
ISTAT095

Ористано (италијански: Provincia di Oristano, сардински: Provìntzia de Aristanis) — покраина на автономниот остров Сардинија во Италија. Административен центар е градот Ористано.

Зафаќа површина од 3.040 км², а населението брои 167.971 жители (2001). Поделена е на 88 општини [1] Архивирано на 7 август 2007 г.). Најнаселени се:[1]

Општина Население
Ористано 32.821
Тералба 10.309
Кабрас 8.860
Марубиу 5.023
Гиларца 4.629
Могоро 4.623
Санта Џуста 4.622
Арбореја 3.992
Самугео 3.407
Урас 3.081

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. податок од јуни 2005 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

39°54′N 8°35′E / 39.900° СГШ; 8.583° ИГД / 39.900; 8.583