Алес (Сардинија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алес
општина
Ales
ЗемјаИталија
РегионСардинија
ПокраинаОристано (OR)
Површина
 • Вкупна21,65 км2 (836 ми2)
Надм. вис.&10000000000000194000000194 м
Население (31 декември 2006)[1]
 • Вкупно1.571
 • Густина0,73/км2 (1,9/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.09091
Повик. бр.0783
Светец-заштитникСвети Петар и Павле
Слава29 јуни
Мреж. местоМатична страница

Алес (италијански: Ales, сардински: Alas) — мало гратче во покраината Ористано на островот Сардинија во Средоземното Море. Сместено е на источните падини на планината Арчи и брои околу 1.600 жители. Во близината се ископува опсидијан, што претставува единственото наоѓалиште на овој минерал на островот.

Заедно со Тералба, местото ја сочинува Алешко-тералпската епархија, со седиште во катедралата „Св. Петар и Павле“, која е воедно и најголемата знаменитост во гратчето.

Најблизок меѓународена аеродром е оној во Каљари, на растојание од 70 км.

Алес е родно место на Антонио Грамши (1891-1937) — истакнат марксистички мислител, деец и основач КПИ.

Маала[уреди | уреди извор]

Местото има повеќе маала:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Податоци од ISTAT

Надворешни врски[уреди | уреди извор]