Цвекло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цвекло
Detroitdarkredbeets.png
Цвекло
ВидBeta vulgaris
ПодвидBeta vulgaris subsp. vulgaris
Сортна група'Conditiva' group
ПотеклоSea beet (Beta vulgaris subsp. maritima)
Цвекло, сирово
Хранлива вредност по 100 г
Енергија180 kJ (43 kcal)
9,56 г
Шеќери6,76 г
Влакна2,8 г
0.17 г
1,61 г
Витамини
Витамин А (екв.)
(0 %)
2 μг
(0 %)
20 μг
Тиамин 1)
(3 %)
0,031 мг
Рибофлавин 2)
(3 %)
0,04 мг
Ниацин 3)
(2 %)
0,334 мг
Пантот. кис. 5)
(3 %)
0,155 мг
Витамин Б6
(5 %)
0,067 мг
Фолна кис. 9)
(27 %)
109 μг
Витамин Ц
(6 %)
4,9 мг
Минерали
Калциум
(2 %)
16 мг
Железо
(6 %)
0,8 мг
Магнезиум
(6 %)
23 мг
Манган
(16 %)
0,329 мг
Фосфор
(6 %)
40 мг
Калиум
(7 %)
325 мг
Натриум
(5 %)
78 мг
Цинк
(4 %)
0,35 мг
Други составници
Вода87,58 г

Постотоците се приближно пресметани според препораките за возрасни лица во САД.
Извор: База за хранливост — USDA

Цвекло (латински: Beta vulgaris ssp. vulgaris var. vulgaris) – зеленчук со карактеристична црвена боја кој се користи во кулинарството и исхраната. Култивар е на видот Beta vulgaris од семејството лобода (Amaranthaceae). Неговото богатство со минерали, јаглени хидрати, масти и белковини го прави здрава и честа состојка. Исто така цвеклото е богато со витамин Б12, а во себе има и мали количини кобалт. Позитивно делува кај слабокрвните лица и децата.

Цвеклото лесно се подготвува и консумира, а најчесто се вари и кисели. Често се јаде и сирово, главно рендано како дел од салата. Тоа е дел од состојките на руското национално јадење боршч.

Обликот може да му биде кружен или цилиндричен.

Примена во медицината[уреди | уреди извор]

Цвеклото е растение богато со здрави состојки. Луѓето одамна го познавале како лековито растение кое се користело во домаќинствата. Исто така се користи и во современата медицина. Основната примена на цвеклото е сузбивање на појавата на тумор и лечењето на леукемија. Се користи и во лечењето на маларија, акутни фиброзни болести и грип во почетниот стадиум. Користи се и при регулација на крвниот притисок, обично доколку е низок. Поволно влијае на нервите и работата на мозокот, а ја подобрува и работата на желудецот, цревата и жолчката. Цвекла је биљка богата здравим састојцима. Зато је одавно позната и као лековита биљка која се користела у домаћинству. Такође користи се и у савременој медицини. Основна примена цвекле је у сузбијању појаве тумора и лечењу леукемије. Затим, користи се у лечењу маларије, акутних фиброзних болести и грипа у почетном стадијуму. Користи се и при регулацији крвног притиска, обично уколико је низак. Повољно утиче на нерве и рад мозга, а поспешује и рад желуца, црева и жучи.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]