Сечовље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сечовље
Sečovlje
Skyline of Сечовље
Сечовље is located in Slovenia
Сечовље
Сечовље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°28′31.8″N 13°37′0.7″E / 45.475500° СГШ; 13.616861° ИГД / 45.475500; 13.616861
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаПиран
Површина
 • Вкупна5,41 км2 (2,09 ми2)
Надм. вис.&100000000000000023999992,4 м
Население (2020)
 • Вкупно803
 • Густина150/км2 (380/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6333

Сечовље (словенечки: Sečovlje; италијански: Sicciole) — населба во Општина Пиран во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.