Порторож

Од Википедија — слободната енциклопедија
Порторож
Portorož
Поглед кон Порторож
Поглед кон Порторож
Порторож is located in Slovenia
Порторож
Порторож
Местоположба во Словенија
Координати: 45°30′59.88″N 13°34′47.89″E / 45.5166333° СГШ; 13.5799694° ИГД / 45.5166333; 13.5799694Координати: 45°30′59.88″N 13°34′47.89″E / 45.5166333° СГШ; 13.5799694° ИГД / 45.5166333; 13.5799694
ДржаваFlag of Slovenia.svg Словенија
РегионПриморски
ОпштинаПиран
Површина
 • Вкупна2,97 км2 (115 ми2)
Надм. вис.&1000000000000031200000031,2 м
Население (2002)
 • Вкупно2.849
[1]

Порторож (словенечки: Portorož) е мало гратче/ населба во Општина Пиран на бреговите на Јадранското Море во Словенија. Порторож е едно од најголемите туристички места во државата.[2] Порторож во превод значи „пристаниште на розите“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Statistical Office of the Republic of Slovenia
  2. „Piran Municipality site“. Архивирано од изворникот на 2014-11-07. Посетено на 2011-04-05.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]