Прејди на содржината

Градска општина Копер

Координати: 45°33′N 13°44′E / 45.550° СГШ; 13.733° ИГД / 45.550; 13.733
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градска општина Копер
Mestna občina Koper
Comune città di Capodistria
општина
Грб на Градска општина Копер
Местоположба на општината во Словенија
Местоположба на општината во Словенија
Земја Словенија
СедиштеКопер
Управа
 • ГрадоначалникАлеш Бржан
Површина[1]
 • Вкупна311 км2 (120 ми2)
Население (2020)[2]
 • Вкупно52.630
 • Густина170/км2 (440/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоkoper.si Уредете го ова на Википодатоците

Градска општина Копер (словенечки: Mestna občina Koper, италијански: Comune città di Capodistria) — една од единаесетте градски општини во Словенија, сместена на јадранското крајбрежје во северозападниот дел на земјата. Седиште е градот Копер. Во општината важат два службени јазика: словенечки и италијански. Во 2020 г. општината имала вкупно 52.630 жители.[2]

Населени места

[уреди | уреди извор]

Општината опфаќа поголем број населени места:

  1. „Občina Koper“. Statistični urad Republike Slovenije. Архивирано од изворникот на 2020-07-25. Посетено на 2021-09-02.
  2. 2,0 2,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]