Плажа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Златната плажа во Австралија

Плажа е земјиштето непосредно по должината на некоја водена површина, како: река, езеро или море. Плажата се состои од песок, ситни камења, карпи, корални гребени и други природни елементи, но може да имаат и човечка инфраструктура (лежалки, чадори за сонце, барови, тушеви, шанкови, места за пресоблекување, итн.).

Плажата како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Плажа“ - кус расказ на македонскиот писател Митко Маџунков од 1984 година.[1]
  • „Заробениците на плажата“ (Заточеници плаже) - кус расказ на македонскиот писател Митко Маџунков од 1984 година.[2]
  • „На плажа“ (On the Beach) - песна од истоимениот албум на американскиот рок-музичар Нил Јанг (Neil Young) од 1974 година.[3]
  • „Плажата Рокавеј“ (Rockaway Beach) - песна на американската панк-рок група „Рамоунс“ (Ramones) од 1977 година.[4]
  • „На плажа“ (On the Beach) - песна на британскиот поп-рок-музичар Крис Риа (Chris Rea) од 1986 година.[5]
  • „Низ плажата“ (Up The Beach) - песна на американската рок-група „Џејнс адикшн“ (Jane's Addiction) од 1988 година.[6]
  • „Пластична плажа“ (Plastic Beach) - песна на британската музичка група „Горилаз“ (Gorillaz) од 2010 година.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]