Зима

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Годишни времиња
Пролет
Лето
Есен
Зима

Зима е едно од четирите умерени годишни времиња. Во зимата се појавува снег. Вид на врнеж кој се појавува единствено кога температурата на воздухот а со тоа и на облаците се спушта под нулата. Освен снегот, во зимата сите плодови и растенија изчезнуваат се до почетокот на пролетта кога повторно се раѓаат.

Зимата како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Зимата се јавува како тема во бројни дела од уметноста и популарната култура, како:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Branko Ćopić, Parohija tužnoga đavola. Beograd: Rad, 1964.
  2. Славко Јаневски, Коренот на стеблото ја надминува мерата на нивните разуми. Скопје: Темплум, 2014, стр. 138-148.
  3. Miroslav Krleža, Lirika. Sarajevo: Svjetlost, 1966, стр. 87.
  4. Clock DVA - Impressions Of African Winter - YouTube (пристапено на 15.11.2016)
  5. YouTube, walk out to winter/Aztec Camera (пристапено на 21.12.2016)