Лето

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Годишни времиња
Пролет
Лето
Есен
Зима

Лето е едно од четирите годишни времиња, кое по конвенција на северната хемисфера трае од дел од јуни, цели јули и август и дел од септември, додека на јужната хемисфера од дел на декември, цел јануари, февруари до дел на март. На денот на почетокот на летото, т.е., долгодневница (летен солстициј), во северната хемисфера обична паѓа на 22 јуни, кога денот е најдолг а ноќта е најкратка. Во јужната хемисфера пак, 22 декември се смета за почетокот на летото.

Летото како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Летото се јавува како честа тема во уметноста и во популарната култура.

Летото како тема во книжевноста[уреди | уреди извор]

Летото како тема во популарната музика[уреди | уреди извор]

 • „Летото, 1969“ (Summer Of '69) - песна на канадскиот пејач Брајан Адамс (Bryan Adams)[5]
 • „Лето“ - песна на српската и југословенска група „Пилоти“ од 1988 година.[6]
 • „Летна тага“ (Summertime Sadness) - песна на пејачката Лана Дел Реј (Lana Del Ray)[7]
 • „Сурово лето“ (Cruel Summer) - песна на британската поп-група „Бананрама“ (Bananarama)[8]
 • „На лето“ (In the summertime) - песна на британската група „Манго Џери“ (Mungo Jerry) од 1970 година[9]
 • „Мoјот летен одмор“ (My summer vacation) - песна на американскиот рапер Ајс Кјуб (Ice Cube) од 1991 година.[10]

Летото како тема во филмот[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Данил Хармс, Случаи.Скопје: Темплум, 2004.
 2. Хорхе Луис Борхес, Сеќавањето на Шекспир. Скопје: Бегемот, 2016.
 3. Антoлогија на бразилскиот расказ. Скопје: Три, 2012, стр. 281.
 4. Антологија на бразилскиот расказ. Скопје: Три, 2012, стр. 282-283.
 5. YouTube, Bryan Adams - Summer Of '69 (пристапено на 27.12.2016)
 6. YouTube, Piloti - Leto (пристапено на 27.12.2016)
 7. YouTube, Lana Del Rey - Summertime Sadness (пристапено на 27.12.2016)
 8. YouTube, Bananarama - Cruel Summer (OFFICIAL MUSIC VIDEO) (пристапено на 27.12.2016)
 9. YouTube, Mungo Jerry - In the summertime (пристапено на 27.12.2016)
 10. YouTube, Ice Cube - Death Certificate (1991) (FULL ALBUM) (пристапено на 9.3.2017)
 11. Антена, број 823, 4.4.2014, стр. 18.
 12. IMDB - Summer with Monika (1953), (пристапено на 4.5.2014)