Брајан Адамс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брајан Адамс
Животописни податоци
Родено имеБрајан Гај Адамс
Роден(а)5 ноември 1959(1959-11-05)(64 г.)
ПотеклоКингстон, Онтарио, Канада
ЖанровиРок, Поп-рок, Софт рок, Арена рок, Хартланд рок
ЗанимањаМузичар, Пејач, Текстописец, Фотограф, рекордни, продуценти
ИнструментиВокал, Гитара, Бас гитара
Период на активност1975—сега
ИздавачиA&M, Polydor Records, Universal, BMG
Мреж. местоbryanadams.com

Брајан Гај Адамс (англиски: Bryan Guy Adams; р. 5 ноември 1959) е канадски кантавтор, гитарист и фотограф. Неговата песна од 1991 година „(Everything I Do) I Do It for You“ помина 16 недели на првото место на топ листите во Велика Британија, рекорд кој сè уште стои.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

 • Bryan Adams (1980)
 • You Want It You Got It (1981)
 • Cuts Like a Knife (1983)
 • Reckless (1984)
 • Into the Fire (1987)
 • Waking Up the Neighbours (1991)
 • 18 til I Die (1996)
 • On a Day Like Today (1998)
 • Spirit: Stallion of the Cimarron (soundtrack) (2002)
 • Room Service (2004)
 • 11 (2008)
 • Tracks of My Years (2014)
 • Get Up (2015)
 • Shine a Light (2019)
 • So Happy It Hurts (2022)

Компилација албуми[уреди | уреди извор]

 • Hits On Fire (1988)
 • So Far So Good (1993)
 • The Best of Me (1999)
 • Anthology (2005)
 • Icon (2010)