Годишно време

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Годишни времиња)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Годишните времиња прикажани како положбата на Земјата во однос на Сонцето.

Годишното време е еден од најважните периоди во годината, најчесто засновано на годишните климатски промени.

Годишните времиња како мотив во уметноста[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јулијана Величковска, Годишни времиња. Скопје: ПНВ-Публикации, 2014.
  2. Живко Николовски, Низа ситно нанижана. Скопје: Детска радост, 1985, стр. 47.