Концерт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Концерт на класнична музика
Класична музика

Концерт е јавен настап на музичарите во живо пред публиката. Концертот може да го свири или пее еден или двајца од музичкиот ансамбл (оркестар, хор, или музичка група). Концерт може да се одржи на разни места, во приватни куќи или мали ноќни клубови, во сала или арена, во тврдини или дворови, забавни центри, паркови, па дури и во спортски стадиони.

Видови на концерти[уреди | уреди извор]

Целта на концертот може да биде донаторски, хуманитарен. Жанр и ансамбл кој врши, концерт може да биде класичен, џез, народен, забавен, рок, поп. Временско траење, на концерт може да биде краток, мал-концерт, и голем, пр: целовечерен. Карактер, концерт може да биде списание, фесртивал, натпревар.

Поврзано[уреди | уреди извор]