Тропска клима

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тропските клими со нивните поттипови.
Плажа во Нејплс, Флорида. Иако местото не лежи во тропскиот појас, климата е тропска поради топлата вода на Мексиканскиот Залив.

Тропска клима е климата на тропските региони во светот. Според Кепеновата класификација, ова е неаридна клима каде во сите месеци од годината средната температура изнесува над 18 °C. За разлика од вонтропските подрачја, каде има значајни разлики во должината на денот и температурата зависно од годишното време, тропската температура е помалку или повеќе иста во текот на годината, а најзначајна сезонска промена е присуството на врнежи.

Поттипови[уреди | уреди извор]

Во рамките на тропскиот климатски појас постојат различни подрачја зависно од количеството на врнежи:

Треба да се напомене дека постојат места во рамките на тропскиот појас кои немаат тропска клима: такви примери се пустината Сахара и планинските предели како (на пр. планината Кенија)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 McKnight, Tom L; Hess, Darrel (2000). „Climate Zones and Types: The Köppen System“. Physical Geography: A Landscape Appreciation. Upper Saddle River, NJ: Prentice Hall. стр. 205–211. ISBN 0-13-020263-0. 
  2. „ГЛАВА 7: Вовед во атмосферата“. physicalgeography.net. конс. 15 јули 2008.  (англиски)