Планинска клима

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Планинска клима или алпска климаклиматски тип застапен на високите планини. Се одликува со студени, снежни и долги зими и кратки и свежи лета, со поголеми количества врнежи од кои голем дел се снежни.

Поврзано[уреди | уреди извор]