Мауна Лоа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мауна Лоа
Mauna Loa
Mauna Loa Volcano.jpg
Мауна Лоа, птичја перспектива
Највисока точка
Надм. вис. 4,169 м[1]
Истакнатост 2,158 м [1]
Координати 19°28′46.3″ СГШ 155°36′09.6″ ЗГД / 
Географија
Место Хаваи, САД
Матичен венец Хавајски Острови
Геологија
Строст на карпите 700,000–1 милиони
Вид Штитест вулкан
Последен избив од март до април 1984
Искачување
Прво освојување Антички времиња

Мауна Лоа — активен вулкан лоциран на Хаваите.

Издигнувајќи се околу 9 км над дното на океанот и покривајќи речиси половина од островот Хаваи, Мауна Лоа е најголемиот активен вулкан на светот. Речиси 90% од неговата површина е составена од базалтна лава стара помалку од 4,000 години, што избила од пукнатините на вулканските страни и ги исполнила езерата со лава на вулканскиот врв. Доаѓало и до големи подводни одрони, а еднаш се случило една подводна лавина да помине 100 км.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Mauna Loa, Hawaii“. Peakbagger.com. http://www.peakbagger.com/peak.aspx?pid=11915. конс. 12 декември 2012 г.  (англиски)