Теиде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Теиде
Teide
Teide año 2011.jpg
Поглед на Теиде од север
Највисока точка
Надм. вис. 3.718 м[1]
Истакнатост 3.718 м [1]
40. место
Заведена како највисока во земјата
ултра
Координати 28°16′23″ СГШ 16°38′22″ ЗГД /  [1]
Географија
Теиде се наоѓа во Канарски Острови
Теиде
Местоположба на Теиде на Канарските Острови
Место Тенерифе (Канарски Острови), Шпанија
Геологија
Вид стратовулкан врз базалтен штитест вулкан
Последен избив ноември 1909 г.
Искачување
Прво освојување дамнешно време
Најлесна патека качување

Теиде (шпански: Teide) — вулкан се наоѓа на островот Тенерифе на (Канарските Острови, Шпанија). Со висина од 3718 метри надморска височина, а повеќе од 7.000 метри над океанот, е највисокиот врв во Шпанија, било површината во Атлантскиот Океан и трет по големина вулкан на Земјата од својата основа. Дел од националниот парк Теиде, исто така е прогласен за светско културно наследство на УНЕСКО во 2007 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]