Молдовјану

Од Википедија — слободната енциклопедија
Молдовјану
Молдовјану (лево) и Вишта Маре (десно)
Највисока точка
Надм. вис.2.544 м [1]
Истакнатост2.046 м [1]
Заведена каконајвисока во земјата
ултра
Географија
Молдовјану на карта

Карта

МестоАрџеш, Романија
Матичен венецФагарашки Планини, Јужни Карпати
Искачување
Најлесен патискачување

Молдовјану (романски: Vârful Moldoveanu) — највисока планина во Романија. Сместена е во округот Арџеш, во пределите на Фагарашките Планини во состав на Јужните Карпати.

Најпопуларни патеки за искачување на планината се онаа преку преку Голема Вишта (Вашта Маре, 2.527 м), по патеки од Подрагу, Самбата или од долината Вишта.

Најблиско населено место е гратчето Викторија на северната страна. До јужната страна на планината се допаѓа од градот Кимпулунг, кој лежи северозапад од неа.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 "Europe Ultra-Prominences" — Peaklist.org посет. 26 февруари 2012 г

Надворешни врски[уреди | уреди извор]