Кекеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон врвот Кекеш

Кекеш (унгарски: Kékes tető) — најголем планински врв во Унгарија со висина од 1.015 метри. Се наоѓа во планинскиот венец Матра во жупанијата Хевеш.

Име[уреди | уреди извор]

Називот Кекеш, планината го добила благодарејќи на својата, многу честа, сина боја која ја добива заради својата висина, магла и испарувањето. На унгарски јазик кек (kék) значи сино (боја), додека пак еш (es) присвојна придавка, тете (tető) значи врв, кров. Така што буквалниот превод на името на планината би бил Синкав Врв.

Занимљивости[уреди | уреди извор]

Кекеш е трета, по популарност, туристичка атракција во Унгарија, по Балатон и Дунав. Самата планина е полна со хотели и скијачки стази. На самиот врв на планината се наоѓа телевизиска кула.

Авто рели[уреди | уреди извор]

Тур де Хунгрија, (Tour de Hongrie) е рели организирано од страна на унгарското авто-мото друштво и секоја година се одржува на Кекеш.

Досегашни победници на разни релации биле

2001 Тисаујварош-Кекеш 174 км Милош Рњаковић Југославија Спартак Суботица
2002 не е одржано
2003 Мишколц-Кекеш 127 km Матија Квасина Хрватска Камен
2003 Матрахаза-Кекеш 3,4 km Тамаш Ленџел Унгарија ФТЦ
2004 Мазекевешд-Кекеш 148 km Анатолиј Варварук Украина Камен
2005 Мазекевешд-Кекеш 93 km Глен Чедвик Австралија Cyclingnews
2005 Матрахаза-Кекеш 3,8 km Тамаш Ленџел Унгарија П-Ниво

Координати: 47°52′44″N 20°0′37″E / 47.87889° СГШ; 20.01028° ИГД / 47.87889; 20.01028