Прејди на содржината

Маунт Синери

Координати: 17°38′06″N 63°14′21″W / 17.63500° СГШ; 63.23917° ЗГД / 17.63500; -63.23917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Маунт Синери
Mount Scenery
Саба со Маунт Синери во облаци
Највисока точка
Надм. вис.887 м
Истакнатост887 м
Координати17°38′06″N 63°14′21″W / 17.63500° СГШ; 63.23917° ЗГД / 17.63500; -63.23917
Друго имеMount Scenery
Географија
Маунт Синери на карта

Карта

МестоСаба, Карипска Холандија
Геологија
Видстратовулкан со лавина купола
Вулкански лакМалоантилски Вулкански Лак
Последен избув1640

Маунт Синери (англиски: Mount Scenery) — заспан вулкан на островот Саба, Карипска Холандија. Неговата лавина купола го образува врвот на овој стратовулкан. На надморска височина од 887 м,[1] Ова е највисоката точка во Кралството холандија.

Вулканот се смета за потенцијално опасен. Последен пат избувнал во 1640 г. со експлозии и пирокласични текови.

На 2 септември 2019 г. Природниот Маунт Синери е прогласен за национален парк.[2]

До врвот оди планинарска патека — една од најпривлечните знаменитости на Саба. Искачувајќи ја планината, посетителите ги среќаваат сите климатски појаси на островот, вклучувајќи облачна шума на врвот.

Галерија

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Saba“. Глобална програма за вулканизмот. Смитсонова установа. (англиски)
  2. „National park status for Mount Scenery Nature Park - Saba News“. www.saba-news.com. Архивирано од изворникот на 2019-09-07.