Кнајф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кнајф
Kneiff
Врвот на Кнајф
Највисока точка
Надм. вис.560 м
Координати50°9′27.7″N 6°2′13.8″E / 50.157694° СГШ; 6.037167° ИГД / 50.157694; 6.037167Координати: 50°9′27.7″N 6°2′13.8″E / 50.157694° СГШ; 6.037167° ИГД / 50.157694; 6.037167
Географија
Кнајф на карта

Карта

МестоТроавјерж, Луксембург
Геологија
Видрид

Кнајф (луксембуршки: Kneiff) — рид на Ардените во општината Троавјерж, северен Луксембург. Сместен е близу тромеѓата со Белгија и Германија. Висок е 560 м, и со тоа претставува највисоката точка во земјата. Повисок е за само 1 м од ридот Бургплац, кој сè до 1997 г. важел за највисок.[1][2] Најблиско населено место е селото Вилверданге.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Le point culminant du Luxembourg“.
  2. ACT (Administration du Cadastre et de la Topographie) Regional Map R1 Clervaux - Huldange 1:20000 (2003) shows 'Kneiff' at 560m and 'Buergplaz' at 559m.