Базардузу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Базардузу
Bazardüzü
Bazarduzu detail.JPG
Поглед на Базардузу од Шахдаг
Највисока точка
Надм. вис. 4.466 м [1]
Истакнатост 2.454 м [1]
Заведена како највисока во земјата,
ултра
Географија
Базардузу се наоѓа во Азербејџан<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -684.6%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Базардузу
Местоположба на Базардузу во Азербејџан
Место Азербејџан / Русија
Матичен венец Голем Кавказ

Базардузу (азерски: Bazardüzü dağı, лезгински: Кичlе сув) — планина во венецот Голем Кавказ што се протега на границата помеѓу Русија и Азербејџан. Висока е 4.466 м и со тоа е највисока планина во Азербејџан. Позната е како најјужната точка на Русија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Европска Русија и кавкаските земји“ — Peaklist (англиски) конс. 1 февруари 2012 г

Надворешни врски[уреди | уреди извор]