Бајту Шан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бајту Шан
Чангбај Шан
Paektu-san.jpg
Бајту Шан, април 2003
Највисока точка
Надм. вис. 2744 м
Истакнатост 2593 м
Заведена како Ултра
Географија
Место Рјанганг, Северна Кореја
Џилин, Кина
Геологија
Вид планина Стратовулкан
Последен избув април 1903[1]
Чангбај Шан
Кинески назив
Традиционално 長白山
Упростено 长白山
Батју Шан
Традиционално 白頭山
Упростено 白头山
Буквално: Белоглава планина
Корејски назив
Чосонгул 백두산
Манџурски назив
Манџурски ᡤᠣᠯᠮᡳᠨ ᡧᠠᠩᡤᡳᠶᠠᠨ ᠠᠯᡳᠨ.SVG

Бајту Шан (Чангбај Шан) или Пекту — стратовулкан кој е широк 60 км и е издигнат над постар штитест вулкан. Околу 1000 г., за време на една од најголемите забележани ерупции на овој вулкан, на неговиот врв се образувала калдера широка 5 км и длабока 850 м. Сега неа ја исполнува езерото Тјенќи, или Небесното Езеро. Наслојки од тафра може да се најдат на 1.600 км далеку во северна Јапонија. Од 15 век се забележани само четири ерупции.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Baekdusan“. Смитсонова установа. https://volcano.si.edu/world/volcano.cfm?vnum=1005-06-. посет. 1 јануари 2009 г.  (англиски)