Кључевскаја Сопка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кључевскаја Сопка
Ključevskaja za východu slunce.jpg
Кључевскаја Сопка во јануари 2007
Највисока точка
Надм. вис. 4750 м
Истакнатост 4649 м 
13-то место
Заведена како Ултра
Координати 56°03′21.75″ СГШ 160°38′38.72″ ИГД / 56.056044, 160.644089
Географија
Место Камчатка, Русија
Геологија
Вид Стратовулкан (активен)
Последен избив од август до септември 2013
Искачување
Прво освојување во 1788 од страна на Даниел Гаус и уште двајца
Најлесна патека камен/качување по снег

Кључевскаја Сопка (рус. Ключевская Сопка) — највисокиот врв и најатрактивниот синџир на вулкани по должината на источната страна на полуостровот Камчатка.

Од неговото создавање пред околу 6.000 години, овој синџир често предизвикувал големи експлозивни ерупции и немало подолги периоди на неактивност. Многубројните конуси и кратери биле создадени во текот на изминатите 3.000 години, во текот на 100 ерупции на вулканските страни. Сепак, најмногу забележани ерупции потекнуваат од кратерот на врвот што е широк 700 м, а кој често го менувал својот облик. Многу ерупции на Кључевскаја Сопка се набљудуваат од вселената.

Поврзано[уреди | уреди извор]