Кангченѕунга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кангченѕунга
Kangchenjunga
Kanchenjunga.JPG
Кангченѕунга наутро,
поглед од Даржелинг
Највисока точка
Надм. вис. 8586 м [1]
3-то место
Истакнатост 3922 м [2]
3-то место
Географија
Место Границата помеѓу Индија и Непал
Матичен венец Хималаи
Искачување
Прво освојување 25 мај 1955 од страна на
Џо Браун и Џорџ Бенд
(првото зимско качување се случило на 11 јануари 1986 од страна на Џерзи Кукучка и Кршиштоф Вјелицки)
Најлесен пат глечер/снег/мраз

Кангченѕунга — трета највисока планина во светот.[3] Се издига на 8,586 метри надморска височина во пределот на Хималаите наречен Кангченѕунга Химал (Kangchenjunga Himal) кој што на западот се граничи со реката Тамур и на исток со реката Теста.[1] Кангченѕунга е лоцирана на границата помеѓу Непал и индиската држава Сиким.[4]

Прво искачувње[уреди | уреди извор]

Во 1955 година, Џо Браун и Џорџ Бенд првпат се искачиле на планината на 25 мај, останатите членови од тимот, Норман Харди и Тони Стритер се искачиле следниот ден на 26 мај. Целовкупната група била сочинувана и од Џон Клег (докторот во групата), Чарлс Еванс (водич), Џон Енџело Џексон, Нил Матер и Том Мекинон.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Commons-logo.svg
Ризницата има слики и снимки поврзани со: