Кангченѕунга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кангченѕунга
Kangchenjunga
Kanchenjunga.JPG
Кангченѕунга наутро,
поглед од Даржелинг
Највисока точка
Надм. вис.8586 м [1]
3-то место
Истакнатост3922 м [2]
3-то место
Географија
МестоГраницата помеѓу Индија и Непал
Матичен венецХималаи
Искачување
Прво освојување25 мај 1955 од страна на
Џо Браун и Џорџ Бенд
(првото зимско качување се случило на 11 јануари 1986 од страна на Џерзи Кукучка и Кршиштоф Вјелицки)
Најлесен патглечер/снег/мраз

Кангченѕунга — трета највисока планина во светот.[3] Се издига на 8,586 метри надморска височина во пределот на Хималаите наречен Кангченѕунга Химал (Kangchenjunga Himal) кој што на западот се граничи со реката Тамур и на исток со реката Теста.[1] Кангченѕунга е лоцирана на границата помеѓу Непал и индиската држава Сиким.[4]

Прво искачувње[уреди | уреди извор]

Во 1955 година, Џо Браун и Џорџ Бенд првпат се искачиле на планината на 25 мај, останатите членови од тимот, Норман Харди и Тони Стритер се искачиле следниот ден на 26 мај. Целовкупната група била сочинувана и од Џон Клег (докторот во групата), Чарлс Еванс (водич), Џон Енџело Џексон, Нил Матер и Том Мекинон.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Carter, H. A.. Classification of the Himalaya. „American Alpine Journal“ (American Alpine Club) том  27 (59): 109–141. http://c498469.r69.cf2.rackcdn.com/1985/109_carter_himalaya_aaj1985.pdf. 
  2. 2,0 2,1 Jurgalski, E., de Ferranti, J. and A. Maizlish (2000–2005). „High Asia II – Himalaya of Nepal, Bhutan, Sikkim and adjoining region of Tibet“. Peaklist.org. 
  3. Freshfield, D. W. (1903). Round Kangchenjunga: a narrative of mountain travel and exploration. London: Edward Arnold. http://www.archive.org/stream/roundkangchenjun00fresrich#page/n7/mode/2up. 
  4. Dhar, O. N. and S. Nandargi (2000). An appraisal of precipitation distribution around the Everest and Kanchenjunga peaks in the Himalayas Weather 55 (7): 223–234

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Commons-logo.svg
Ризницата има слики и снимки поврзани со: