Демавенд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Демавенд
Damavand in winter.jpg
Демавенд зиме
Највисока точка
Надм. вис. 5610 м [1][2]
Истакнатост 4667 м [3]
12-та
Заведена како вулкански седум, највисока во земјата, ултра
Географија
Место Амол, Мазендеран, Иран
Матичен венец Алборз
Геологија
Вид планина стратовулкан
Последен избув пред 7.300 год.[4]
Искачување
Прво освојување 905 (Абу Долаф Казраџи)[5]
Најлесен пат планинарење

Демавенд (персиски: دماوند ) — највисока планина во Иран, од особено значење во персиската митологија и фолклор. Се наоѓа во средината на венецот Алборз и претставува највисок вулкан во Азија. Се смета за потенцијално активен[7] поради фумаролите близу кратерот на врвот од кои излегува сулфур.[8]

Планината е сместена недалеку од јужниот брег на Каспиското Езеро, во округот Амол, Мазендеран. Оддалечена е 66 км од Техеран.

Симболика и митолгија[уреди | уреди извор]

Планината има особен статус во персиската митологија, а во персиската книжевност претставува симбол на отпорот против ненародните угнетувања на туѓите сили. Според зороастриските преданија, во некоја пештера на Демаванд живеела Аждајата (Зехак), која била заробена во пранги сè до крајот на светот. Подоцнежна варијанта на легендата вели дека неа ја заробиле јунаците Каве и Ферејдун, откако ја победиле. Поетот Фирдоуси ја опшува случката во епското ремек-дело „Шахнаме“ (Книга за царевите), каде се вели дека самата планина има волшебна моќ.

Демавенд е претставен на банкнотата од 10.000 ријали.[9]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Статистички центар на Иран (англиски)
  2. Демавенд — Peakbagger (англиски) посет. 27 септември 2011 г
  3. Демавенд: Ултраистакнати врвови во Иран — peaklist.org (англиски) посет. 16 октомври 2011 г
  4. „Damavand volcano“. http://www.volcanodiscovery.com/damavand.html. посет. 1 јуни 2013 г. 
  5. „Демавенд — SummitPost“. http://www.summitpost.org/mountain/rock/150400/damavand.html. посет. 28 април 2010 г.  (англиски)
  6. „Демавенд, Иран“. Peakbagger.com. http://www.peakbagger.com/peak.aspx?pid=10467.  (англиски)
  7. „Демавенд“. Смитсонова установа. https://volcano.si.edu/world/volcano.cfm?vnum=0302-01-.  (англиски)
  8. „Вулканска дупка на Демавенд“. http://www.summitpost.org/image/309028/150400/volcanic-hole.html. посет. 23 август 2007 г.  (англиски)
  9. Банкноти и монети: 10.000 ријалиЦентрална банка на Иран посет. 24 март 2009 г

Надворешни врски[уреди | уреди извор]