Голем Кавказ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голем Кавказ
Највисока точка
ВрвЕлбрус
Надм. височина5.642 м
Координати43°21′18″N 42°26′31″E / 43.35500° СГШ; 42.44194° ИГД / 43.35500; 42.44194Координати: 43°21′18″N 42°26′31″E / 43.35500° СГШ; 42.44194° ИГД / 43.35500; 42.44194
Величина
Должина1.200 км СЗ-ЈИ
Географија
Сателитска снимка на Голем (горе) и Мал Кавказ (долу)
ЗемјиАзербејџан, Грузија и Русија
Матичен венецКавказ
Се граничи соМал Кавказ

Голем Кавказ (руски: Большой Кавказ; азерски: Böyük Qafqaz; грузиски: დიდი კავკასიონი) — главен планински венец во состав на Кавкаските Планини.

Се протега во должина од 1.200 км од запад-северозапад до исток-југоисток, и тоа помеѓу Таманскиот Полуостров на Црното Море и Апшеронскиот Полуостров на Каспиското Езеро: од Западен Кавказ во околината на Сочи до североисточниот црноморски брег и досега речиси до Баку на каспискиот.

Венецот се дели на три дела:

Во повлажниот Западен Кавказ, планините се прекриени со шуми (листопадна до 1.500 м, иглолисна до 2.500 м и планински тундри над шумската граница). На Источен Кавказ климата е посува, па затоа планините немаат дрвја.

Европско-азиска граница[уреди | уреди извор]

Вододелницата на Кавказ се смета и за граница помеѓу Источна Европа и Западна Азија. Европскиот дел северно од вододелницата се нарекува Северен Кавказ, а азискиот на југ е Јужен Јавказ (Закавказје).[1]

Границата на Русија со Грузија и Азербејџан се протега долж најголемиот дел од Кавказот. Низ венецот минува Грузискиот воен пат (Даријалска Клисура) и Закавкаската магистрала, на височини преку 3.000 м.

Вододелница[уреди | уреди извор]

Вододелницата на Кавказ, Катвказјето во состав на Руската Империја на север и Отоманско Царство и Персија на југ, сè до победата на Русија во 1813 г. и Ѓулистанскиот договор, со кој границата на Русија се поместила длабоко во Закавказјето.[2] Границата помеѓу Русија и Грузија до денес точно ја следи вододелницата (со исклучок на мало тесно парче територија во Мцхета-Мтијанетија и северозападен Кахети, каде Грузија се протега посеверно), додека пак североисточниот агол на Азербејџан има пет округа северно од вододелницата (Шабран, Хачмаз, Кусар, Сијезен, Куба).

Врвови[уреди | уреди извор]

Грузиска црква „Св. Троица“ со Казбек во позадина

Превои[уреди | уреди извор]

Долини[уреди | уреди извор]

Снежните врвови на Голем Кавказ
  • Баксан
  • Донгузорун
  • Јусенги
  • Адилсу
  • Ирик
  • Адирсу
  • Киртик
  • Силтрансу

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Journey in the Caucasus", Proceedings of the Royal Geographical Society, Volumes 13-14, 1869.
  2. Encyclopædia Britannica o 1833, vol 5, p. 251.