Мцхета-Мтијанетија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мцхета-Мтјианетија

მცხეთა-მთიანეთის მხარე Архивирано 22 март 2018 г..
Mtskheta-Mtianelis mkhare

Location of Mtskheta-Mtianeti within Georgia

General info
рег. ISO 3166 код: GE-MM
Површина: 6,785 км2
Население: 94,573 (2014)
Адм. поделба: 5 региони
Главен град: Мцхета
Губернатор: Васил Маглапрериѕе
Врска: Официјално мрежно место Архивирано 22 март 2018 г..

Мцхета-Мтијанетија (груз.: მცხეთა-მთიანეთი) е регион во источна Грузија. главен град е Мцхета. Има површина од 6.785 км2 и вкупно население од 94.573 жители(2014).

Mtskheta-Georgia.jpg

Надворешни врски[уреди | уреди извор]