Рача-Лечхуми и Долна Сванетија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рача-Лечхуми и Долна Сванетија

რაჭა-ლეჩხუმის და
ქვემო სვანეთის მხარე

Rach'a-Lechkhumis da
Kvemo Svanetis mkhare

Location of Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti within Georgia
Location of Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti within Georgia

Генерални информации
рег. ISO 3166 код: GE-RL
Површина: 4,954 км2
Население: 32,089 (2014)
Адм. поделба: 4 региони
Главен град: Амбролаури
Губернатор: Арчил Джапариџе

Долна Сванетија или Рача-Лечхуми и Долна Сванетија(груз.: რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი Račʼa-Lečxumi da Kvemo Svaneti) е регион во северозападна Грузија која ги вклучува историските региони Рача, Лечхуми и Долна Сванетија. Има површина од 4,954 км2 и вкупн население од 32,089 (2014 попис). И е најретко населен регион во земјата. Главен град е Амбролаури.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]