Имеретија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Имеретија
იმერეთის მხარე
Imeretis Mkhare
Положбата во Грузија
 
Главен град Кутаиси
Губернатор Звиад Шаламбериѕе
Регионален ISO 3166 код GE-IM
Дистрикти 11 дистрикти, 1 град
Површина 6 552.3[1] km²
Население 533,906 (2014)[2]
 
Историскиот регион Imereti во Грузија

Имеретија (груз.: იმერეთი მხარე Imereti Mxare) е провинција во Грузија сместена по средината на горниот тек на реката Риони. Дистриктите на Имеретија се:

 1. Кутаиси (град)
 2. Багдати
 3. Вани
 4. Зестапони
 5. Терјола
 6. Самтредија
 7. Сачхере
 8. Ткибули
 9. Чиатура
 10. Цхалтубо
 11. Харагаули
 12. Хони

Најголем провинциски, а воедно и главен град е Кутаиси; други урбани индустриски центри се Самтредија, Чиатура (центар за производство на манган), ткибули (центар за откоп на јаглен), Зестапони (познат по тешката металургија), Хони, и Сачхере. традиционално Имеретија е земјоделски центар, познат по производство на дудинки, црници и грозје.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. საქართველოს მოსახლეობის 2002 წლის პირველი ეროვნული საყოველთაო აღწერის შედეგები: ტომი I. მთავარი რედაქტორი: თეიმურაზ ბერიძე. თბილისი: საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური, 2003, გვერდი 52. ISBN 99928-0-768-7
 2. „მოსახლეობის საყოველთაო აღწერა 2014“. საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური. ნოემბერი 2014. Посетено на 7 ნოემბერი, 2016. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]