Долен Картли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долен Картли

ქვემო ქართლის მხარე
Kvemo Kartlis mkhare

Location of Kvemo Kartli within Georgia
Location of Kvemo Kartli within Georgia

Општи информации
Регионален ISO 3166 код: GE-KK
Површина: 6 527.6[1] км2
Население: 423,986 (2014)[2]
Административна поделба: 1 град, 6 региони
Главен град: Рустави
Губернатор: Шота Рехвиашвили

Долен Картли груз.: ქვემო ქართლი) е историска провинција и актуелен административен регион во југоисточна Грузија. Градот Рустави е регионален главен град. Населението е мешавина помеѓу грузијци и азери, кои го сочинуваат мнозинството.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. საქართველოს მოსახლეობის 2002 წლის პირველი ეროვნული საყოველთაო აღწერის შედეგები: ტომი I. მთავარი რედაქტორი: თეიმურაზ ბერიძე. თბილისი: საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური, 2003, გვერდი 53. ISBN 99928-0-768-7
  2. „მოსახლეობის საყოველთაო აღწერა 2014“. საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური. ნოემბერი 2014. Посетено на 26 ივლისი 2016. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]