Внатрешен Картли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Внатрешна Картли

შიდა ქართლის მხარე
Shida K'artlis mkhare


Општи податоци
Рег. ISO 3166 код: GE-SK
Површина: 6,200 км2
Население: 263,382 (2014)
Адм. поделба: 1 град, 5 региони
Главен град: Гори
Губернатор: Гиорги Хоjеванишвили

Внатрешен Картли (грузиски: შიდა ქართლი) — регион во Грузија. Ги содржи следниве дистрикти: Гори, Каспи, Карели, Јава, Хашури.

Северниот дел од регионот, округот Јава, и северните територии на Карели и Гори, (со вкупна површина од 1.393 км2) се контролирани од властите на самопрогласената република Јужна Осетија од 1992.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]