Прејди на содржината

Кахетија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кахетија
კახეთის მხარე
Kakhetis Mkhare
Положбата во Грузија
 
Главен град Телави
Губернатор Иракли Шиошвили
Регионален ISO 3166 код GE-KA
Дистрикти 8
Површина 11,310 km²
Население 318,583 (2014)
 
Историскиот регион Kakheti во Грузија

Кахетија (груз.: კახეთი) е регион во источна Грузија. Се граничи со малиот планински регион Тушети и планинскиот масив Голем Кавказ на север, Азербејџан на исток и југ, и регионот Долна Картли на запад. Најголема река во источниот дел е реката Алазани, а на западниот дел реката Иори. Кахетијанците зборуваат локален дијалект на грузискиот јазик.

Географија

[уреди | уреди извор]

Кахетија е поделена на четири делови: Внатрешна Кахетија (შიგნით კახეთი, Shignit Kakheti) по десниот дел на реката Алазани, Надворешна Кахетија (გარე კახეთი, Gare Kakheti) по средината на реката Иори , Квизики (ქიზიყი, Qiziki) помеѓу реките Алазани и Иори, и Тамошен Крај (გაღმა მხარი, Gaghma Mkhari) мна левиот брег на Алазани. Постои и среден регион Херети кој од 15 век не се користи како термин.

mid

Историја

[уреди | уреди извор]

Во 19181921 Кахетија беше дел од тогашната Демократска Република Грузија, во 19221936 дел од Закавкаска СФСР и во 1936–1991 дел од Грузиска ССР. Од Грузиската независност во 1991, Кахетија е регион во Грузија и главен град е Телави.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]