Долен Картли

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Долна Картли)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долен Картли

ქვემო ქართლის მხარე
Kvemo Kartlis mkhare

Location of Kvemo Kartli within Georgia

Општи информации
Регионален ISO 3166 код: GE-KK
Површина: 6 527.6[1] км2
Население: 497,000 (2002)
Административна поделба: 1 град, 6 региони
Главен град: Рустави
Губернатор: Зураб Меликишвили

Долен Картли груз.: ქვემო ქართლი) е историска провинција и актуелен административен регион во југоисточна Грузија. Градот Рустави е регионален главен град. Населението е мешавина помеѓу грузијци и азери, кои го сочинуваат мнозинството.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. საქართველოს მოსახლეობის 2002 წლის პირველი ეროვნული საყოველთაო აღწერის შედეგები: ტომი I. მთავარი რედაქტორი: თეიმურაზ ბერიძე. თბილისი: საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური, 2003, გვერდი 53. ISBN 99928-0-768-7

Надворешни врски[уреди | уреди извор]