Мегрелија-Горна Сванетија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мегрелија-Горна Сванетија

სამეგრელოს და
ზემო სვანეთის მხარე

Samegrelos da
Zemo Svanetis mkhare

Location of Samegrelo-Zemo Svaneti within Georgia

Генерални информации
Рег. ISO 3166 код: GE-SZ
Површина: 7,441 км2
Население: 330,761 (2014)
Адм. поделба: 1 град, 7 региони
Главен град: Зугдиди
Губернатор: Заза Горозиа

Мегрелија-Горна Сванетија (груз.: სამეგრელო-ზემო სვანეთი) е регион во западна Грузија која ги вклучува историските региони Мегрелија и Горна Сванетија (т.e., Горна Сванетија) и за главен град го има Зугдиди.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Мегрелски јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]