Самцхе-Џавахетија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Самцхе-Џавахетија

სამცხე-ჯავახეთის მხარე
Samtskhe-Javakhetis mkhare

of Samtskhe-Javakheti within Georgia

Генерални информации
Регионален ISO 3166 код: GE-SJ
Површина: 6.413 км²
Население: 208,000 (2002)
Невработеност: 4,6%[1]
Сиромаштија: 60%[2]
Просечна плата: $46 месечно[3]
Административна поделба: 6 региони
Главен град: Ахалцихе
Губернатор: Гиорги Хачиѕе


Самцхе-Џавахетија (груз -სამცხე-ჯავახეთი) е регион во јужна Грузија, со Ахалцихе како главен град.Таа има 6 административни дистрикти: Ахалцихе, Адигени, Аспинѕа, Бојроми, Ахалкакаки и Ниноцминда. Вкупно има 268 села во целиот регион. Се граничи со Гурија и Имеретија на север, Внатрешна Картли и Долна Картли) на североисток и исток, Ерменија и Турција на југ, Аџарија на запад. Тука има и големи наоѓалишта на гас.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 етничките Ерменци, се мнозинство во регионот со 54% од вкупното население. Останатите се претежно Грузијци. Религијата која 100% доминира е христијанството, од кои ерменците се припадници на самостојната Ерменска Апостолска Црква, а грузијците на Грузиската Православна Црква.

Туристички атракции[уреди | уреди извор]

Најголема туристичка атракција во овој регион е областа Варѕија која датира од 8 век со пештерни цркви и манастири. Тие се наоѓаат во близина на градот Аспинѕа.

Белешки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]