Иори

Од Википедија — слободната енциклопедија

Иори ― палеобалканска популација од пајонската група племиња.[1]

Ги населувале териториите источно од реката Вардар во соседство на Астраите. Нивниот племенски центар бил градот Иорон, чија локација не е точно утврдена.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 202. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)