Добери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на пајонските племиња.

Доберите биле пајонско племе[1] кое живеело во Пајонија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Histories (Penguin Classics) by Herodotus, John M. Marincola, and Aubery de Selincourt, ISBN 0-14-044908-6, 2003, page 452: "... Then he passed through the country of the Doberes and Paeoplae (Paeonian tribes living north of Pangaeum) ..."

Поврзано[уреди | уреди извор]