Лори (племе)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лорите биле пајонско племе кое живеело во старата Пајонија. Тие се едно од неколкуте племиња кои го сочинувале Пајонското Кралство.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Е. Петрова, Пајонија, Скопје, 1999.

Поврзано[уреди | уреди извор]