Астраи

Од Википедија — слободната енциклопедија

Астраите биле популација од пајонската група племиња. Тие ги населувале териториите источно од средниот тек на реката Вардар. Како нивни центар се спомнува гр. Астрајон, кој сè уште не е прецизно сместен.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Е. Петрова, Пајонија, Скопје, 1999.
  2. Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. 2000. стр. 49. ISBN 9989-624-46-1. На |first= му недостасува |last= (help)

Поврзано[уреди | уреди извор]