Алмопијани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на пајонските племиња.

Алмопијаните биле пајонско племе[1] кое живеело во Пајонија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Landmark Thucydides: A Comprehensive Guide to the Peloponnesian War by Thucydides by Robert B. Strassler, Richard Crawley, and Victor Davis Hanson, 1998, ISBN 0-684-82790-5, page 153: "... of them still live round Physca and the Almopians from Almopia.

Поврзано[уреди | уреди извор]