Рача

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рача
Рача is located in Македонија
Рача
Местоположба на Рача во Македонија
Рача на интерактивна карта
Координати 41°05′51.68″N 20°48′54.13″E / 41.0976889° СГШ; 20.8150361° ИГД / 41.0976889; 20.8150361Координати: 41°05′51.68″N 20°48′54.13″E / 41.0976889° СГШ; 20.8150361° ИГД / 41.0976889; 20.8150361
Регион Југозападна Македонија
Општина Охрид
Население 1.043[1] жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25113
Надм. вис. 740 м
Рача на општинската карта

Атарот на Рача во рамките на општината


Рача — населба во Општина Охрид, која е сместена на атарот на селото Велестово, а денес претставува приградска населба на градот Охрид.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Населбата се наоѓа источно од Охридското Езеро, во дел од градот Охрид. Населбата припаѓа под Општина Охрид, брои околу 1.045 жители од кои 1.040 се од македонска националност по вероисповед православни христијани, сместени во 283 домаќинства и 508 станови претежно градби од понов период.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, населбата има 1.043 жители, од кои 1.040 Македонци, 2 Срби и 1 останат.[1] Следува табела на националната структура на населението

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 1.040 99,71
Албанци 0 0,00
Турци 0 0,00
Роми 0 0,00
Власи 0 0,00
Срби 2 0,01
Бошњаци 0 0,00
други 1 0,01

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]